Voda

Budete si muset vybrat, říká profesor Voženílek v Apelu DVTV

voda, Vít Voženílek Apel DVTV / GeoBusiness

Vít Voženílek, profesor geoinformatiky a vedoucí katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci, říká v aktuálním videu DVTV, že si v budoucnu budete muset vybrat, na co budete používat vodu.

Voženílek je spoluautorem známé publikace Atlas podnebí Česka, kterou v roce 2007 vydaly společně Český hydrometeorologický ústav a Univerzita Palackého v Olomouci.

V České republice se mění klima, je více sucho a méně mrazu. Ve studnách je polovina vody v porovnání s tím, co měli naši předkové před pár desítkami let. Kvůli suchu je málo krmiva pro zvířata. Zemědělci musejí posílat dobytek na jatka mnohem častěji. Na území Česka se dostávají nové rostliny i živočichové, kteří jsou na sucho zvyklí.

Atlas podnebí Česka

Atlas patří k nejkomplexnějším publikacím o klimatu Česka. Publikaci v roce 2007 vydal Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. Atlas vyšel téměř 50 let po vydání předchozí obdobné kartografické publikace.

Na přípravě se podílel také Národní klimatický program ČR a projekt podpořilo grantem i Ministerstvo životního prostředí ČR. Kniha byla doplněna o CD-ROM s mapami a PDF. Náklad byl 3000 kusů. Na 256 stranách bylo publikováno více než 300 map, 150 grafů a řadu názorných fotografií s vysvětlujícím textem v češtině a angličtině.

Kapitoly jsou v atlasu uspořádány podle jednotlivých jevů (teplota, srážky, sněhová pokrývka…) a obsahují většinou mapy za období let 1961 až 2000.

Dlouhodobý pohled je doplněn podrobným popisem vývoje a parametrů vybraných výjimečných situací v daném období, mezi které patří i povodně z posledního desetiletí.

Příprava knihy zabrala více než 4 roky, podílel se na ní padesátičlenný autorský tým.

Klimatologická data vycházela z měření profesionálních i dobrovolných stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Údaje byly připraveny pomocí databázové aplikace CLIDATA a zpracovány do formy prostorových databází. Geoinformační zpracování proběhlo s využitím produktů Esri ve spolupráci s firmou Arcdata Praha.