DRONY UPVISION

UpVision tvoří projekt na ochranu zvěře při sklizních

Oceněný český projekt pro termální mapu polí před sklizní / GeoBusiness

V Tallinnu byli vyhlášeni vítězové soutěže, do které se přihlásilo 321 projektů z více než 50 zemí.

Během „vesmírného týdne“, akce European Space Week pořádané Evropskou komisí v estonském Tallinnu ve dnech 3. až 9. listopadu, byli vyhlášeni také vítězové soutěže European Satellite Navigation Competition (ESNC).

Za Českou republiku vyhrál projekt na ochranu divokých zvířat při sklizni úrody, na kterém pracuje společnost Upvision společně s Mendelovou univerzitou a Výzkumným ústavem zemědělské techniky, konkrétně Jakub Karas, Antonín Machálek, Petr Marada.

Photo by CloudVisual on Unsplash

Těžké zemědělské stroje při sklizni usmrcují zejména srny, které se pohybují po polích. Ročně údajně takto zahyne až šedesát tisíc srn.

Navrhované řešení využívá drony s termovizí a data z evropského navigačního systému Galileo. Drony se vyšlou ve výšce mezi patnácti až třiceti metry nad oblast, která se bude sklízet. Termovize pak odhalí případná ukrytá zvířata.

Společnost Upvision chce s tímto postupem vytvořit službu pro farmáře. Přes online aplikaci si mohou objednat termín a firma monitorování s drony dodá.

Původní popis projektu na webu ESNC

The pressure on agriculture is high nowadays with regard to efficient and precise farming. Harvesting is carried out by large and fast agricultural machines. The disadvantage is the large number of wild animals, especially deer being killed by these harvesting methods. In the Czech Republic, the estimated number of deer killed by harvesting machines has risen to about 60,000 per year, and other animals are also affected. The winners aim to address this Europe-wide problem with GNSS and especially Galileo data. Upvision’s online application enables farmers to submit their harvest dates and order a drone monitoring service just before they begin. Unmanned aerial vehicles using thermal imaging systems and GNSS signals then start monitoring the field.

This produces a thermal image of the field, which offers the following advantages:
› Real-time animal identification and rescue
› Expanded use of modern technologies in terms of precision farming and the environment
› Protection of harvesting machines

In addition to protecting animals, farmers can thus expand the use of new technologies in their harvesting methods thanks to Galileo signals.

The Expertise:
«The project offers an European-wide system solution for farmers, how to save lives of hundreds of thousand wild animals that are being killed every year by mechanized crop harvesting, by a simple combination of Galileo enabled drones, infra-red cameras and near real time access to Land Parcel Information System.» Josef Sobra, Satellite Navigation and Telecommunication Officer, Czech Ministry of Transport

Jak to celé funguje

Zeptali jsme se Jakuba Karase z firmy UpVision na detaily, jak to mají vyřešené logisticky. Přeci jen jde v případě žní o sezónní záležitost…

Celé to stojí na tom, že brzy ráno se na ploše nad pěti hektary provede termovizní monitoring z dronu a při nálezech zvěře se sklesá níže, zda se zvíře vyplaší samo. Pokud ne, tak jde ve většině případů o mládě, které je paralyzované bez rodiče a nechalo by se klidně přejet zemědělským strojem.

Nálezy těchto identifikovaných zvířat ve formě GPS souřadnic se v podstatě v reálném čase sdílí se zemědělcem nebo myslivcem, kteří před sklizní zajistí přenos zvířat do bezpečí bez dotyku s nimi. Do budoucna bychom to rádi dostali jako datovou vrstvu do veřejného registru půdy LPIS – pro ty účely je náš systém potřeba co nejvíce zdokonalit a zjednodušit.

Výsledkem tedy není termomapa, která by se musela nějak skládat a zabralo by to čas zpracování, ale pouze souřadnice nálezů zvěře k záchraně.

Logisticky nejde o to, aby to dělala pouze jedna firma, ale je to především o systematickém řešení, které může používat celá řada dodatelů, kteří mají optimální dron a termovizi, protože jde o sezónní práci především v období mezi květnem a červencem.

/ foto CloudVisual@Unsplash

/ úvodní foto archiv ESNC