Open Data Expo se bude konat koncem února 2018. Zahraničním hostem bude tentokrát Paul Suijkerbuijk, poradce nizozemské vlády pro otevřená data.
V sekci nazvané „Open data: překážky a příležitosti“ budou mluvit Michal Bláha z Hlídače státu, Filip Glasa ze slovenského FinStatu, Tomáš Vyhnánek z Ministerstva financí ČR a Mark Rieder z Českého hydrometeorologického ústavu.
V sekci „Jak se otevírají města“ vystoupí Daniel Kolář (Otevřená města), Kamil Válek (Město Uherský Brod), Benedikt Kotmel (Operátor ICT), Jan Zvara (Statutární město Brno).
Kdo se představí na veletrhu?
Od roku 2017 funguje na brněnském magistrátu Oddělení dat, analýz a evaluací, které sbírá, spravuje a zveřejňuje data o městě. To na konci února 2018 spouští nový městský datový web, kterého základem bude celoměstský datový katalog. Pro veřejnost bude dále obsahovat zajímavé dlouhodobé interaktivní statistiky a tematické aplikace, včetně těch vytvořených nad daty od mobilních operátorů. Všechna data a analýzy o městě nyní najdete na adrese data.brno.cz.
Česká správa sociálního zabezpečení publikuje vybraná data na portálu otevřených dat – https://data.cssz.cz – ve formátu propojených dat (RDF/Trig) a CSV včetně vizualizací. Od první publikace získala bohaté zkušenosti s přípravou vstupních dat, procesem jejich zpracování a transformací pro publikační účely. Vlastní řešení katalogu otevřených dat jí otevřelo cestu k přizpůsobení portálu potřebám uživatelů.
ČSÚ patří mezi první instituce, které publikovaly datové sady v Národním katalogu otevřených dat. Vedle výsledků sčítání lidu, domů a bytů tradičně poskytuje podrobné volební výsledky. Mezi více než 500 datovými sadami najdete ekonomické, sociální a demografické statistiky, ale také číselníky, které mohou sloužit k propojování datových sad. Úřad se zúčastnil i prvního hackathonu veřejné správy. Otevřená data ČSÚ najdete na https://www.czso.cz/otevrena_data.
ČTÚ již pátým rokem otevírá svá data. V roce 2018 se může pochlubit již 106 datovými sadami, které nabízí přehledně na webu data.ctu.cz. Kromě toho se ČTÚ účastní národních a mezinárodních projektů podporujících otevřená data, např. projekt MoQoS pro měření kvality internetu. Dále rozvíjí úspěšnou aplikaci nad otevřenými daty Spektrum, která vizualizuje informace o rádiovém spektru. Tradicí už je i pořádání hackathonů nad otevřenými daty.
ČÚZK je státním správním orgánem, který publikuje otevřená data základního registru územní identifikace, adres a nemovitostí ve formátu VFR, otevřeném formátu založeném na XML. Od roku 2012 jsou data dostupná prostřednictvím prohlížecích a stahovacích služeb ISNPIRE. Od roku 2014 také jako ATOM služby pro předpřipravená data. Data RÚIAN jsou registrována v Národním katalogu otevřených dat.
Ministerstvo financí zveřejňuje data na svém portále otevřených dat již od roku 2015. Kromě transparentnosti se ale v posledních letech věnovalo i vývoji nových forem publikace a vizualizace otevřených dat. Vytvořilo a pod opensourcovými licencemi zveřejnilo tři aplikace – Supervizor, vizualizaci faktur organizací státní správy, ZkoumejPřezkum, mapu výsledků z přezkumu hospodaření obcí a CityVizor, portál pro obce na přehlednou vizualizaci dat o hospodaření.
Jaká data o Praze vlastně nyní existují? Jaké užitečné aplikace, na nich mohou vyrůstat? To jsou základní otázky, na které v Operátorovi ICT, hledáme odpovědi. Jsme městská společnost, která zavádí Smart Cities technologie do ulic Prahy. Naším klíčovým projektem, který spustíme tento rok, je datová platforma. Vytvoříme tím unikátní prostředí, kde se budou sbíhat a analyzovat data o městě – například o parkování, o stavu ovzduší, o cyklotrasách… Naším cílem je propojit a analyzovat data z různých zdrojů, ať už od městských podniků, tak soukromých subjektů. Projekt využije vedení města pro efektivní řízení svých agend a veřejnost ve formě otevřených dat.
Otevřená města jsou spolek měst, která prosazují otevřené fungování místních samospráv, zejména zveřejňování informací a otevřené technologie. Pilotní projekt Otevřených měst je open-source aplikace CityVizor. Ta umožňuje radnicím přehledně vizualizovat data o jejich hospodaření, ať už jde o rozpočet nebo jednotlivé faktury. Nové Město na Moravě, kromě toho, že využívá CityVizor, na svém portálu zveřejňuje i všechny smlouvy a další užitečná data.
Pražská integrovaná doprava spojuje cestování v Praze a Středočeském kraji již více než 25 let a je tak největším jednotným systémem v ČR. Za ROPID, jakožto organizátora systému, publikujeme například data o jízdních řádech nebo polohách zastávek a vstupů na portálu opendata.praha.eu. V budoucnu bychom rádi přidali též real-time informace o mimořádnostech v provozu a polohách vozidel, které jsou velmi žádané.
O konferenci
- Open Data Expo 2018
- Kde: Centrum architektury a městského plánování CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2
- Kdy: 28. února 2018
- Registrace