Kdo je ve firmě důležitější? Programátor nebo kartograf/geoinformatik? Ukazuje se, že kartograf/geoinformatik začíná v mnoha firmách hrát velkou roli.
Geoinformatika/kartografie je nové programování. Tak nějak bychom mohli označit současný trend v západním světě. Před lety chtěli firmy spoustu programátorů, dnes potřebují také kartografy nebo geoinformatiky.
Jen v USA mezi 2007 a 2015 stoupnul počet absolventů s inženýrským titulem v kartografii mezi lety o 40 procent. Ve firmách jsou ovšem potřeba trochu jiní kartografové než si možná představujeme.
Kartograf dnes musí umět pracovat s různorodými datovými zdroji, ovládat GIS software jako je ArcGIS nebo QGIS, nástroji pro vizualizaci jako jsou MapBox nebo Carto, znát knihovnu D3.js…
Před pár lety by geoinformatici a kartografové seděli uzavření ve své místnosti a nikdo by si jich nevšímal. Dnes však firmy konečně pochopily, že 80 procent dat má v sobě svoji prostorovou informaci. Současná ekonomika je datová, platí „data jsou nad zlato“. A proto si firmy začínají vážit také lidí, kteří vystudovali geoinformatiku/kartografii a umějí nástroje a data patřičně využívat.
Jedním z příkladů absolutního využívání map a mapování ve firemních procesech je americká společnost Uber. Ta na svém blogu píše, „že v Uberu používají mapy na vše — na vizualizaci milionů geodat, sledování situace v silniční síti, pro prosazování změn ve městech po celém světě.“
V České republice je velkým uživatelem například firma Rohlik.cz, která by se bez pokročilého každodenního využívání GIS neobešla. Příkladů bychom samozřejmě našli celou řadu, ostatně o každodenním nasazení byla například nedávná uživatelská konference GIS Esri v Praze.