PROGRAMOVÁNÍ TIPY A TRIKY

Tři editory, které budete milovat

Editory jako PSPad, Notepad nebo Notepad++ jsou použitelné jen na něco. Na výběr však máte z celé řady programátorských editorů, z nichž nemusíte vůbec celý den vyskočit. Otestovali jsme tři. V editoru SublimeText dokonce ani nemusíte ukládat soubory, editor Brackets od Adobe zvládne náhledy obrázků přímo v editoru.

Když se potřebuji soustředit na psaní, používám obyčejný textový editor. Sice bych mohl psát ve Wordu, ale zjistil jsem, že pro rychlejší napsání jakékoliv ikonky v okolí ruší.

Jaký editor?

Sice bych mohl používat Notepad, ale když třeba píšete kód, tak se vám určitě hodí zvýraznění syntaxe. Nebo když potřebujete otevřít celý adresář se soubory, tak vám Poznámkový blok nepomůže.

Ideální je tedy mít k ruce univerzální nástroj, který zvládá vše, co denně při psaní či programování řešíte. Současné editory využívají stylů, které zavedly programátorské editory Emacs, Vim, případně velká prostředí jako Visual Studio nebo Eclipse.

Mám vyzkoušené následující tři editory.

SublimeText

editor SublimeText (časopis GeoBusiness)

Sublime Text je napsaný v C++ s programovým API v Pythonu. Samotný editor není sice open source ani zdarma, většina pluginů však ano. Výchozí uživatelské rozhraní je laděno do tmavé barvy. Jako téma pro zvýrazňování kódu je použito Monokai, ale klidně si můžete v JSONu vytvořit své vlastní prostředí.

Brackets

editor Brackets od Adobe Systems (časopis GeoBusiness)

Brackets je open-source textový editor, zaměřený na tvorbu webů. Vytvořili jej ve firmě Adobe Systems a k dispozici je pro Mac, Windows a Linux.

Editor má Live Preview, JSLint, podporu LESS. Rozšíříte jej o další doplňky, jako je Emmet pro rychlejší psaní HTML.

Pro rychlejší psaní je k dispozici také řada klávesových zkratek, které usnadňují editaci kaskádových stylů nebo automatickou nápovědu při psaní známých tagů či javascriptových funkcí.

Atom

editor Atom (časopis GeoBusiness)

Atom je open-source textový editor, dostupný pro Mac, Windows a Linux. Podporuje pluginy, napsané v Node.js, má zabudovanou Git kontrolu. Atom je v podstatě webová aplikace, kterou spustíte na desktopu. Jako základ byl použit Electron, framework pro tvorbu víceplatformních aplikací napsaných v Chromium a Node.js. Vývojáři editoru Atom svůj program označují jako „hackable text editor for the 21st Century“, takže si jej skutečně můžete uzpůsobit zcela podle sebe.