AUTODESK BIM

BIM + GIS = Autodesk + ESRI. Firmy spolupracují na užší provázanosti

Autodesk a Esri spolupráce / GeoBusiness

Společnosti Esri a Autodesk oznámily začátek nové spolupráce, jejímž cílem má být užší provázanost BIM (Building Information Model/Management) a geoinformačních systémů.

Na letošní uživatelské konferenci Autodesku, známé jako Autodesk University, oznámily firmy Autodesk a Esri společný záměr o spolupráci.

„Chceme architektům umožnit plánovat v kontextu reálného světa. To pomůže vytvořit propojenější, odolnější města a infrastrukturu, zaměřenou na udržitelnost,“ prohlásil Andrew Anagnost, současný výkonný ředitel Autodesku.

„Při navrhování a realizaci současných projektů je důležité brát v úvahu i potřeby příštích generací,“ dodává k tomu Jack Dangermond, prezident a zakladatel společnosti Esri.

Záměrem je propojit dva informační světy, které zatím fungují samostatně. V současnosti žije na Zemi sedm miliard lidí, v roce 2050 to bude již 10 miliard. Dle propočtů bude více než 70 procent lidí žít ve městech, což znamená, že do měst bude denně přibývat přibližně dva miliony lidí. To přinese enormní zátěž pro sídelní infrastrukturu, jejíž rozšíření si vyžádá vysoké investice. Pro všechny příchozí je potřeba najít bydlení. V přepočtu to pak znamená, že denně by se mělo na Zemi postavit tisíc nových budov, aby nově příchozí měli kde bydlet.

Uwe Wassermann z Autodesku na konferenci BIM World v německém Mnichově letos prohlásil, že stavebnictví se prostřednictvím BIM musí naprosto změnit, aby bylo efektivní, podobně jako je dnes výkonná výroba, například automobilová.

Ve společné tiskové zprávě Autodesku a Esri se píše, že „cílem nového partnerství je objevování vzájemných vztahů mezi přírodou, urbanizovaným územím a lidmi, kteří zde žijí.“

Partnerství Esri s Autodeskem má zajistit a lépe využívat zdroje pro rostoucí populaci, udržovat odpovědnou ekologickou stopu a zlepšit odolnost měst vůči sociálním a ekonomickým výzvám.

Provázanost technologií, používaných v BIM a GIS, má usnadnit efektivnější plánování, návrh, stavbu a provoz jednotlivých budov, a také zjednodušit pracovní procesy, respektive jejich dopad na okolní prostředí.

Komentář redakce:

Společné prohlášení dvou firem, které jinak působí ve zcela rozdílných oborech, je zásadní. Autodesk působí především ve stavebnictví a architektuře, na druhou stranu jejich druhým „pilířem“ jsou nástroje pro strojírenství a výrobu, kde je opravdu tlak na efektivitu. Na rozdíl od geoinformatiky a geografie, kde je – když to trochu přeženeme – v podstatě jakýkoliv výsledek správný, takže se efektivita neměří. Na druhou stranu je svět geoinformatiky tak komplexní a nekončící (~složitý), že je velmi těžké říct, co je „správně“.

Aktivit, ve kterých budou BIM a GIS komunity spolupracovat, proto bude v následujících letech přibývat. Ostatně dokazuje to i dokument „Koncepce zavádění metody BIM v České republice„, ve kterém je GIS zmíněn.

Otázkou je, kdo bude (chtít) hrát prim. Oba obory – GIS i stavebnictví, kde se používá BIM, jsou totiž velmi hrdé na to, co dělají…

Témata